PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6531}
7,9 278 736
ocen
7,9 10 1 278736
7,4 18
ocen krytyków
Jak rozpętałem drugą wojnę światową
powrót do forum filmu Jak rozpętałem drugą wojnę światową

daltoniści

ocenił(a) film na 10

To, że kolorują - to już trudno. Ale dlaczego sobie do tego nie wezmą jakichś konsultantów?! Zawsze, ilekroć widzę tę nieszczęsną wersję robioną flamastrem dostaję ataku śmiechu przy scenie, gdy Dolas trafia do jugosłowiańskiej placówki granicznej. Ja wiem, że tego państwa już dawno nie ma, ale można zajrzeć do starej encyklopedii i sprawdzić, że flaga Jugosławii była czerwono biało granatowa, a nie czerwono biało z i e l o n a - jak domalował jakiś domorosły Matejko! Na pocieszenie dodam, że stary scenograf też się rąbnął w detalu, bo na rzeczonej fladze wisi portret nie tego króla co potrzeba. Powinien na nim widnieć Piotr II - tymczasem mamy jego ojca, Aleksandra I, nieżyjącego już dobre 7 lat. No i nieszczęsne kepi kapitana Legii - jak mógł mieć niebieskie (lotnicze?!) i to z białym denkiem do zielonego munduru polowego?! Zabierzcie tym ludziom kredki i tak jak najszybciej, bo przemalują Chaplinowi wąsik na rudo!

ocenił(a) film na 7
rozwoj

Chyba obejrzeliśmy jakieś dwa różne filmy. W pierwszej części pokolorowanej wersji JRDWŚ widzimy flagę zielono-biało-czerwoną z godłem Królestwa Jugosławii pośrodku. Tymczasem sztandar Jugosławii sprzed Wojny był błękitno-biało-czerwony. Czyli ten zielony u góry jest błędny, powinien tam być błękit (ewentualnie, jeśli tak wolisz, jasny granat). Dlaczego Ty odczytujesz barwy flagi poczynając od dołu?

PS A młodziutki Piotr był wtedy królem od bardzo niedawna. Czy sądzisz, że w całej ówczesnej Jugosławii wymieniono portrety monarchy overnight?

ocenił(a) film na 10
Film_Polski

Przecież mówimy o tych samych kolorach (choć nie wiem czemu nazywasz niebieski błękitnym), więc o co Ci chodzi?

Co zaś się tyczy wieszania portretów, to po pierwsze - król Piotr zasiadał na tronie od 7 lat (to jest "bardzo niedawno"?), a po drugie - tak, portrety panujących/rządzących w krajach, gdzie się ich używa - wymienia się szybko, są bowiem elementem wystroju urzędowego. Zapewniam Cię, że w Polsce pod rządami Gomułki też nie wisiał Bierut.

ocenił(a) film na 7
rozwoj

1 Jednak N I E mówimy o tych samych kolorach. Twoje własne słowa: "flaga Jugosławii była czerwono biało granatowa, a nie czerwono biało z i e l o n a" Otóż nie: powinieneś był napisać: "flaga Jugosławii była granatowo-biało-czerwona, a nie zielono-biało-granatowa". Kolejność ma znaczenie!
Nie należysz przecież chyba do tej mniejszości, której nie przeszkadzał czerwony orzełek na białych koszulkach (był taki przypadek, a jakże!) polskich kiepsko grających futbolistów.

2 Dobrze zatem, niech Ci będzie. Piotr istotnie był królem już od 1934 roku. Wszelako był wtedy małolatem, zatem wszystkie jego obowiązki wypełniał Regent Paweł. Tak naprawdę to Piotr przejął władzę 27. marca 1941 roku, czyli jednak na bardzo, bardzo krótko przed niemiecką agresją.
A czy wszędzie w Jugosławii już w 1934 roku zawisły oprawione w ramki zdjęcia 11-letniego chłopca? To akurat będzie mi bardzo trudno gdziekolwiek sprawdzić. Nie wykluczałbym, że jego ojciec Aleksandar nawet pośmiertnie chadzał w glorii ojca-założyciela Jugosławii i z tej racji mógł sobie wisieć dalej. Ale nie jestem tego pewien.

"w Polsce pod rządami Gomułki też nie wisiał Bierut"
Wyobraź sobie, że to akurat pamiętam. Przez dłuższy czas w szkolnej klasie, pod godłem a nad tablicą wisiała Nieświęta Trójca: Ochab (w 1968 podmieniony przez Spychalskiego), Gomułka, Cyrankiewicz. Ale po grudniu 1970 r. jakoś nie pamiętam, by na ścianie zawisł Gierek. Przynajmniej w tych szkołach, do których uczęszczałem, jakoś się już wtedy obywało bez jakichkolwiek portretów.

ocenił(a) film na 10
Film_Polski

Ad. 3 To dobrze, że nie pamiętasz - bo ich nie było, na wyraźne życzenie samego Gierka.

Ad. 2 Owszem, w okresie małoletności Piotra regencję sprawował Paweł - co nie zmienia faktu, że to król był głową państwa i jego portrety wisiały w instytucjach publicznych i rządowych. Nawet jeśli zaś ktoś by sobie powiesił regenta - to nadal nie byłby to poprzedni król.

Ad. 1 Odpisałem Ci teraz w kolejności od punktu 3 do punktu 1, a nie odwrotnie. Czy to znaczy, że Ci nie odpowiedziałem?

ocenił(a) film na 7
rozwoj

1 "w okresie małoletności Piotra regencję sprawował Paweł - co nie zmienia faktu, że to król był głową państwa i jego portrety wisiały w instytucjach publicznych"
Poważnie? Masowo wieszali wszędzie zdjęcie 11-letniego (w 1934 roku) chłopczyka? Zapewne pozował do zdjęcia w jakimś przepysznym mundurku, z orderami na piersi, robiąc groźną minę Maciusia Pierwszego? Ależ to musiało wyglądać przezabawnie! Można gdzieś coś o tym znaleźć?

2 "Odpisałem Ci teraz w kolejności od punktu 3 do punktu 1, a nie odwrotnie."
Ale chyba powstrzymałeś się przed przewieszeniem polskiej flagi do góry nogami? I hope not.

ocenił(a) film na 10
Film_Polski

Ad. 1 ...no i...? Dziecko zostało królem, to faktycznie fakt w historii nie znany.

Ad. 2 ...no i...? Film pokolorowano źle, bez wiedzy historycznej. Zgadza się?

ocenił(a) film na 7
rozwoj

"Dziecko zostało królem, to faktycznie fakt w historii nieznany."
Ale JAK TO Z TYMI ZDJĘCIAMI na ścianach było? Skoro bezbłędnie rozpoznałeś podobiznę zmarłego tatusia, to może przypadkiem (ale to zupełnie przypadkiem) wiesz też gdzie w Necie można znaleźć portret synusia. Tę wersję oficjalną portretu z lat 1934-41 (zatem inną niż dostępna w Wikipedii fotka w mundurze RAF).

"Film pokolorowano źle, bez wiedzy historycznej. Zgadza się?"
W filmie nie zgadza się jeden z barwnych pasów na fladze, zgadza się?

ocenił(a) film na 10
Film_Polski

Ad. 2 Nie traktor się zepsuł, tylko koło się zepsuło :D

Ad. 1 http://zakonik.blogspot.com/2011/04/27-1941_15.html

http://www.flickr.com/photos/43897482@N08/4031776091/

ocenił(a) film na 7
rozwoj

1 Dzięki za obydwa linki. Tym razem jestem sobie w stanie wyobrazić obydwie fotki w funkcji oficjalnych portretów naściennych z epoki. Co nie zmienia faktu, iż zwłaszcza chłopaczek z linka "zakonnik" wygląda arcyprzepociesznie.

2 Przeciętny traktor z trzema kołami miast czterech istotnie nie zajedzie daleko. Za to prawie czterogodzinny film z jednym elementem źle pokolorowanym nadal da się oglądać. Nie gorzej niż ten sam film przed pokolorowaniem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones