PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6531}
7,9 278 650
ocen
7,9 10 1 278650
7,4 18
ocen krytyków
Jak rozpętałem drugą wojnę światową
powrót do forum filmu Jak rozpętałem drugą wojnę światową

Bardzo mnie to ciekawi... Czy ten film emitowano w innych krajach i czy jacyś obcokrajowcy, z którymi mieliście do czynienia znają ten film?

ocenił(a) film na 9
Oxzinski

Mój chłopak, Brytyjczyk, póki co widział tylko sceny, ale tyle mówiłam mi o tym filmie, że jest szalenie zajawiony. Mysle, że niebawem będę mogła napisać coś więcej o jego wrażeniach. Ciekawi mnie bardzo jak zareaguje na portret Brytyjczyków w filmie :D

ocenił(a) film na 10
Malwina_To_Ja

Obejrzał już?

ocenił(a) film na 9
Debesciak

Tak! Obejrzał i jest zachwycony filmem. Wśród wszystkich polskich, które widział, jest to zdecydowanie jego ukubiona pozycja. Co ciekawe, był zachwycony portretem Brytyjczyków, uśmiał sie szczerze i docenił "brytyjski" humor z jakim przedstawiono ich przywary narodowe :)

ocenił(a) film na 9
Oxzinski

Film w okrojonej wersji był wyświetlany m.in. w ZSRR.
Podobno był tam hitem :)

ocenił(a) film na 10
Oxzinski

Trzeba kliknąć na miejsce w lewej kolumnie obok Ciekawostek, pod "inne tytuły"- dokładnie kliknąć w "więcej"- pokażą się tytuły w obcych językach, jest ich sporo, ale uderza, że z "obozu socjalistycznego". Swoją drogą zrobiłem próbę, jak to jest z tytułami jednego z najsłynniejszych polskich filmów, "Ziemi obiecanej" - pokazało się mnóstwo tytułów w obcych językach z krajów tym razem nie tylko dawnych socjalistycznych, bo z różnych kontynentów, tak więc coś mówią te dane.

Kiedyś widziałem post jakiegoś użytkownika portalu IMDb pod tym filmem, jak po angielsku komuś klarował, jak dobry jest ten film. Z pewnością zaszkodziła mu w rozpropagowaniu żelazna kurtyna, kolor czarno-biały, pewne też - może nie za silne - uwiązanie do "sprawy polskiej", i to widzianej niestety z punktu widzenia propagandy, bo zwróćmy uwagę na korzystne ukazanie roli wojsk ZSRR i takie zdystansowane wobec koncepcji innej Polski, tej przyszłej, koncepcji zasugerowanej w retorycznym pytaniu Kiedrosa na pustyni, o jakiej Polsce myśli Dolas... Dolas odrzekl: "A czy jest jakaś inna?"
-No szykowała sie inna, podbita przez Sowietów - niestety ostatnią sceną jest radosne oblicze Dolasa witającego czerwonych "wyzwolicieli", lada chwila rzucających siły na wymordowanie największych patriotów-żołnierzy AK i NSZ oraz na wywiezienie do kopalń ZSRR wielu Polaków.

ocenił(a) film na 9
Wydmin

dzięki za info)

ocenił(a) film na 10
Wydmin

Rzeczywiście szkoda że ten film nie jest szerzej znany na Zachodzie, na IMDB jest tylko jedna recenzja, bardzo ciekawie opisująca polityczny kontekst emisji filmu, sprawy cenzury i tak dalej. Rzeczywiście pewne odseparowanie kulturowe krajów za żelazną kurtyną wpłynęło na niewielki zasięg tego dzieła. Za to oceny są bardzo wysokie, średnia ocen oscyluje w granicach 8/10. Ci którzy obejrzeli nie mają wątpliwości że to świetne kino.

ocenił(a) film na 10
Oxzinski

Raczej niewielu widziało, ale większość moich znajomych zna fragment z Brzęczyszczykiewiczem. Co prawda, nikt nie był w stanie powtórzyć, ale im się podobało.

Oxzinski

Я русский и очень обожаю этот фмльм. И многие другие польские фильмы. И одна из любимых наших актрисс, ваша Барбара Брыльска. Благодаря этому фильму я выучил польский язык.

ocenił(a) film na 10
Anatoli_Mishenin

Przetłumaczę nieumiejącym czytać po rosyjsku (w cyrylicy) i nierozumiejącym: "Jestem Rosjaninem i bardzo podziwiam ten film i wiele innych polskich filmów. I jedną z ulubionych u nas aktorek, waszą Barbarę Brylską. Dzięki zaś temu filmowi nauczyłem się polskiego."

U nas bardzo się podobał Wasz Domogarow w naszym "Ogniem i mieczem" (naprawdę, świetny był, dzięki niemu przestałem się dziwić, że kobiety tak subiektywnie bardziej doceniły jego miłość do Heleny niż Skrzetuskiego). Inny znakomity aktor w naszym filmie: Siergiej Szakurow z "Pana Tadeusza". A co do filmu rosyjskiego, to jest temat-morze, np. słynny i znakomity jest Tarkowski.

A jakie jeszcze polskie filmy są u Was znane - i które mniej znane, ale cenione przez znawców, inteligencję?

Wydmin

Stalker 1979r. Niestety nie mogę skojarzyć rosyjskich filmów. Podrzuć jakieś rosyjskie tytuły filmów: komedie, jak nasz "Miś", obyczajowe, dramaty czy inne które lubisz.

ocenił(a) film na 10
Oxzinski

Mam jeszcze inną odpowiedź, jak sobie TO poradziło za granicą.
Ze trzy lata temu wybrałem się rowerem ze Świnoujscia wokół Zalewu Szczecińskiego (potem w głąb lądu, przez Gryfino, do Wielkopolski). Jechałem najpierw przez Niemcy, na zachód do Anklam, potem na wschód w w kierunku Polski, aż dojechałem w rejon przygraniczny, do miejsca na wysokości Nowego Warpna, ale byłem jeszcze po stronie niemieckiej, w lasach. I wtedy ujrzałem znak drogowy ostrzegający w lesie przed... czołgami (mieli tam w lasach szerokie przecinki dla czołgów). Na żółtym trójkącie wypisano "Pancer!" Gdy to zobaczyłem, stanąłem i zacząłem się gwałtownie śmiać, zanosiłem się tak śmiechem chyba całą minutę - sam w pustym lesie śmiałem się do znaku... bo w uszach mi rozbrzmiał ostrzegawczy szept Dolasa na moście: "Palce..." i okrzyk Niemca "Pancer?!"
TAK to sobie poradziło za granicą. Działa nawet tam i znienacka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones